środa, 30 maja 2012

Uwaga na Homepark – chętnie pomożemy sprzedać Twoje mieszkanie – nasza umowa jest prosta i bez żadnych kruczków (rozważań o współpracy z pośrednikiem cz. 3.)



W ramach kontynuacji moich rozważań na temat współpracy z biurami nieruchomości, zapraszam do lektury kolejnej z historii, która mi się przydarzyła. Tym razem nie chodzi o Metrohouse ale o Homepark.

środa, 23 maja 2012

Uwaga na Metrohouse – mamy już dla ciebie kupca, podpisz tylko z nami umowę. (rozważań o współpracy z pośrednikiem cz. 2.)


W ramach kontynuacji moich rozważań na temat współpracy z biurami nieruchomości, zapraszam do lektury jednej z historii, która mi się przydarzyła, a dotyczyła właśnie jednego z pośredników kupna/sprzedaży nieruchomości (potraktujcie ją jako przestrogę!).

Pewnego dnia odbieram telefon w sprawie mojej chęci sprzedania mieszkania. Oczywiście słyszę informację, że to biuro... Przebiega krótka rozmowa wstępna (czy jestem zainteresowany sprzedażą również przez biuro, itp...) i słyszę coś w rodzaju (pamięć może mnie trochę zawodzić, ale ogólny sens powinien pozostać nie zmieniony):

Uwaga na umowy z pośrednikami sprzedaży/kupna nieruchomości (subiektywna opinia) (rozważań cz. 1.)


Przystępując do sprzedaży mieszkania nastawiłem się przede wszystkim na zrobienie tego bez pomocy pośredników, nie wykluczyłem jednak współpracy z jakimś biurem. W tej serii wpisów będziecie mogli przeczytać o pewnych moich przygodach z niektórymi biurami oraz dowiecie się na co zwrócić baczną uwagę. W tej serii pojawią się również nazwy pewnych biur nieruchomości i podaję je nie dlatego, że warto z nich skorzystać, ale dlatego, żeby przestrzec czytelników, przed pewnymi praktykami.

wtorek, 22 maja 2012

Księga wieczysta (online), czyli Portal Podsystemu Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych

Kupując, bądź sprzedając mieszkanie zawsze będzie potrzebne sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości. Kiedyś trzeba było występować do sądu o aktualny odpis, teraz można to sprawdzić nawet przez internet.
W tym celu wystarczy wejść na stronę: http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html i podać numer księgi wieczystej, by móc przeczytać wszystkie wpisy w księdze wieczystej.

niedziela, 20 maja 2012

środa, 2 maja 2012

Sprzedam mieszkanie: wycena przytulnego i komfortowego M!


Przed sprzedażą mieszkania należy podjąć decyzję związaną z kwotą, za jaką chcemy sprzedać mieszkanie. Warto tutaj przejrzeć portale ogłoszeniowe, jak: Gumtree (http://lodz.gumtree.pl/), Gratka (http://dom.gratka.pl/), Gazeta – dom (http://gazetadom.pl), Tabela Ofert (http://tabelaofert.pl/) lub inne. Następnie trzeba znaleźć mieszkania o podobnych parametrach (powierzchnia, lokalizacja, typ budynku, wykończenie), w ten sposób można się przekonać o innych proponowanych cenach, by na podstawie tego zdecydować o własnej cenie.

Można również znaleźć gotowe zestawienia, które pozwalają się zorientować, jaka jest średnia cena (lub lepiej mediana) metra kwadratowego mieszkania, np. ja znalazłem: „ZMIANA CEN OFERTOWYCH MIESZKAŃ W SERWISIE GAZETADOM.PL”: http://wyborcza.biz/finanse/0,107784.html. (a może ktoś zna jakieś inne ciekawe miejsca z użytecznymi zestawieniami dotyczącymi cen?)

Warto jednak pamiętać, że wspomniane ceny (z portali ogłoszeniowych), to najczęściej tylko propozycje cenowe do „dalszej negocjacji”, więc należy odliczyć od nich ok. 5%, by poznać właściwą cenę, za którą sprzedający chce sprzedać mieszkanie. Ważna jest więc nie tylko cena, ale też „strategia sprzedażowa”.

wtorek, 1 maja 2012

Sprzedam mieszkanie: przygotowanie strony informacyjnej (WWW) dla przytulnego i komfortowego M!


Przygotowany wcześniej opis mieszkania, uzupełniony o zdjęcia i plan trzeba oczywiście gdzieś opublikować, dzięki temu będziemy mieć miejsce do którego w prosty sposób można będzie odesłać potencjalnych zainteresowanych, by mogli przeczytać więcej szczegółów na ten temat.
Dobrym miejscem na opublikowanie takiej zawartości wydaje się być:
  • Google sites – na którym w prosty sposób można przygotować ładną stronę WWW i nie potrzebna jest znajomość tajnik związanych tworzeniem stron WWW.
  • Blogger (Blogspot) – w prosty sposób można też stworzyć prostego bloga z informacjami na temat mieszkania.
Ja przygotowałem następujące strony:
Co sądzicie o powyższych stronach? Są czytelne? Zawierają potrzebne informacje?

Oczywiście jeżeli komuś nie podobają się podobne do powyższych adresy (zwłaszcza ten skomplikowany na Google sites: https://sites.google.com/site/mieszkanienaokrzei) to można wykupić własną domenę, lub posłużyć się darmowym aliasem, np. od PRV.PL. W moim przypadku wybrałem następujący darmowy alias:

Dużo łatwiejszy do zapamiętania, prawda?

Warto jednak pamiętać o wadach darmowych aliasów, mianowicie zwykle przez ich wykorzystanie godzimy się na wyświetlanie reklam w pewnym miejscu strony.

A może ktoś ma jakieś inne pomysły w tym temacie?