sobota, 16 czerwca 2012

Meble do kuchni


Tak jak pisałem wcześniej, oprócz sprzedawania mieszkania, jestem też na etapie przygotowania nowego mieszkania. Jednym z ważnych elementów jest dobór mebli kuchennych. W tym wpisie chciałbym przedstawić pewne swoje spostrzeżenia w tym temacie.

W poprzednim mieszkaniu miałem meble kuchenne od Black Red White w systemie Nika (dokładnego numerku przy Nika już nie pamiętam). Meble przez cztery lata ich używania sprawiały się dobrze i wyglądały również dobrze:
Pamiętam, że przy ich wybieraniu, bardzo pozytywną dla mnie cechą była mnogość różnego rodzaju szafek (o różnych drzwiczkach, różnej wysokości, kształcie itp...). Było kilka korpusów do wyboru i dość sporo frontów. Dlatego przymierzając się do kupna kolejnych mebli chciałem również zakupić meble w systemie Nika. Niestety po odwiedzeniu dużego sklepu Black Red White zauważyłem, że z systemu Nika nie wiele już co zostało (a minęły raptem 4 lata). Ilość dostępnych frontów, czy rodzajów szafek zmniejszyła się bardzo, na tyle że nie potrafiłem nic dla siebie wybrać.
W ofercie Black Red White pojawił się natomiast nowy system (kolekcja): „Family Line”. Przyjrzyjmy się mojej „subiektywnej” opinii na temat tego co się zmieniło w stosunku do tego co było kiedyś:
 • NA MINUS: Liczba rodzajów frontów zmalała, a przynajmniej trzeba zauważyć, że kolorystyka frontu jest bardzo związana z konkretnym wykonaniem, czy dekorem (front gładki, czy może ramka wokół drzwiczek, plastikowe wykończenie brzegu itp...). Dla przykładu zauważmy, że ciemno brązowe drzwiczki zakupimy tylko w wersji z ramką, nie dostępny jest natomiast zupełnie gładki front w tym kolorze. Mnie się jednak udało jakiś front wybrać, a to już pewien pozytyw :)
 • NA MINUS: Mamy do dyspozycji tylko dwa kolory korpusów: wenge i orzech (oba ciemne)
 • NA MINUS: Dostępne wysokości górnych szafek, to 36cm, 57 cm, 72 cm. Nie ma np. szafek o wysokości 90 cm
 • NA MINUS: Mały jest wybór górnych szafek, które mogłyby być wykorzystane jako otwarte półki.
 • NA PLUS: jest dostępny prosty kreator pozwalający na podstawowe projektowanie 2D/3D (http://brw.com.pl/programy/3DCreator_familyline.zip):

 • NA PLUS: czas realizacji skrócił się, wcześniej trzeba było czekać aż 6 tygodni, teraz nie powinno być dłużej niż 3 (podobno wspomniane skrócenie czasu realizacji wynika z uproszczenia oferty i przygotowaniu tylko tych typowych szafek)
 • BEZ WIĘKSZEGO ZNACZENIA (w sensie znaczenia dla porównania systemów, lecz z wielkim znaczeniem dla kupującego): Nadal pozostała możliwość zaprojektowania własnej kuchni „pod wymiar” i zmiany pewnych elementów w omawianym systemie, należy jednak pamiętać, że tak przygotowana szafka lub kuchnia będzie ok 40%-50% droższa (a przynajmniej o takich przybliżonych kwotach słyszałem).
 • BEZ WIĘKSZEGO ZNACZENIA (w sensie znaczenia dla porównania systemów, lecz z wielkim znaczeniem dla kupującego): Kilka lat temu, trzeba było się liczyć z kosztem ok. 30%-40% zakupu mebli w przypadku, gdy decydowaliśmy się na firmowy projekt + wykonanie, teraz słyszałem o uproszczonej realizacji w przypadku instalacji szafek. Mianowicie koszt skręcenia szafki stanowi 10% jej ceny, natomiast koszt powieszenia szafki, to ok. 30 zł.
A Wy, moi czytelnicy, co sądzicie o nowych systemach i rozwiązaniach BRW? Gdzie wy zamawialiście swoje kuchnie? A może ktoś już ma jakąś opinię, na temat, czy uproszczenie oferty nie wpłynęło negatywnie na jakość mebla?

4 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe spostrzeżenia. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyłączam się do powyższego. Bardzo ciekawy post. A co do upraszczania ofert, właściwie zależy na jak się trafi i co konkretnego chce się mieć w kuchni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Minusy czyli mniejsza ilosc frontow czy chociazby zmniejszona ilosc dostepnych wymiarow szafek, to najwyrazniej oznaka ciecia kosztow. Subiektywnie dodam, ze mimo wszystko mniejsi wykonawcy i producenci mebli kuchennych maja tutaj w dalszym ciagu wieksze pole do popisu i moga potencjalnym klientom zaoferowac bogatsza oferte. I tak zapewne pozostanie. Taka moja luzna uwaga odnosnie artykulu. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecam stronę www.streetraven.pl - dzięki nim szybko można kupić nowe meble.

  OdpowiedzUsuń